Wieża Ciśnień

Wystawy, warsztaty, konkursy, koncerty, poezja

"HERBARIUM" Łukasz Surowiec

 

Projekt „Herbarium” Łukasza Surowca - założeniem projektu, który rozpoczął się w wiosną 2016 roku, jest podróż artysty do często zapomnianych "niemiejsc pamięci", na obszarze których doszło do traumatycznych wydarzeń historycznych. Wyprawa ta ma na celu dotarcie do zacierających się w czasie wspomnień i uwrażliwienie na otaczający nas krajobraz. Projekt ma charakter transgresywny. Warstwa antropologiczna przenika się tu z botaniką. Gromadzenie i utrwalanie za pomocą słowa pisanego wspomnień ludzi zamieszkujących owe okolice, łączy się ze zbieraniem i preparowaniem występujących tam roślin. Miejsca, które odnajduje artysta, nie posiadają jednorodnego charakteru, można je jednak sklasyfikować jako tereny zbiorowych mordów oraz pochówku nie tylko żołnierzy i jeńców wojennych, a często całych rodzin, grup etnicznych czy wyznaniowych.
Kuratorem wystawy jest Nadzeya Minzer.
 
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 29 października 2021 roku o godzinie 18:30 w Galerii Wieża Ciśnień.
____________________
Łukasz Surowiec – rzeszowianin, ukończył Wydział Rzeźby na krakowskiej ASP, studiował też na Universität der Künste w Berlinie. Jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Twórczość Surowca wnika i bada aktualne stosunki społeczne, widać też nawiązania wydarzeń historycznych i politycznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. "Procedures for the head / Polish Art Today" w Kunsthalle Bratislava (2015), "Critical Juncture" podczas Kochi-Muziris Biennale w Indiach (2014), "East + Europe - Eastern European Contemporary Art Exhibition" w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), "Air de Pologne" w De Garage w Mechelen w Belgii (2012) czy podczas 7. Berlin Biennale w Kunst-Werke w Berlinie (2012). 
 
 
 

Date

29 listopad 2021

Tags

Galeria'83, Galeria Wieża Ciśnień