Wieża Ciśnień

Wystawy, warsztaty, konkursy, koncerty, poezja

"Człowiek miarą wszechrzeczy?" MICHAŁ JACKOWSKI

 

Wystawa rzeźb Michała Jackowskiego w Wieży Ciśnień

Przed nami ostatnia w tym roku wystawa w Wieża Ciśnień. Tym razem zaprezentujemy rzeźby białostockiego artysty – Michała Jackowskiego.

Wernisaż wystawy Człowiek miarą wszechrzeczy? oraz spotkanie z autorem odbędzie się 17 grudnia 2021 r. o godz. 18:30. w Wieży Ciśnień (ul Górnośląska 66a).

Na ekspozycję składają się rzeźby, dla których motywem przewodnim jest świat wewnętrznych i indywidualnych wartości człowieka. To właśnie człowiek i jego psyche, metafizyka stanowią centrum zainteresowań i inspiracji Jackowskiego. Artysta wykorzystuje antyczną estetykę, ale stawia ją w konfrontacji z  popkulturą, wszechobecnym konsumpcjonizmem, dezinformacją i płytkimi relacjami międzyludzkimi panującymi w dzisiejszym świecie. 

Rzeźby, które Michał Jackowski zaprezentuje w galerii Wieża Ciśnień mają skłonić widza do refleksji i zadania sobie kilku elementarnych pytań: kim jesteś? jakie są twoje relacje z innymi? czy droga , którą idziesz, jest tą właściwą? i wreszcie czy potrafisz kochać? To z pozoru banalne pytania, ale czy tak naprawdę znamy odpowiedź? 

Ekspozycja czynna do 29 stycznia 2022 roku.

________________________

Michał Jackowski – artysta rzeźbiarz urodzony 14 września 1978 roku w Białymstoku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mąż, ojciec siedmiorga dzieci. W swojej pracowni od 15 lat tworzy zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i projekty pomnikowe, wnętrza sakralne i realizacje dla przestrzeni urbanistycznych. W swojej twórczości łączy estetykę i formy sztuki antycznej ze współczesnymi środkami wyrazu zaczerpniętymi m.in. surrealizmu i pop-artu. To połączenie współczesności, kultury popularnej z antykiem nie jest jednak tylko zabiegiem wizualnym, ale w korespondencji z treścią jego dzieł uwypukla ponadczasowość poruszanych przez niego problemów. Swoimi, często wielkoformatowymi rzeźbami z brązu i marmuru zadaje widzom (czasem niewygodne) pytania dotyczące ich najbardziej intymnego świata: hierarchii ważności, szczerości relacji, własnej tożsamości i prawdziwych pragnień. Konfrontuje nas z tym, co wolelibyśmy w sobie przemilczeć. „Istota ludzka jest zawsze w centrum moich zainteresowań: wartości, które nas kształtują i relacje, które budujemy z innymi. Eksplorując ludzkie pragnienia i emocje, intryguje mnie wiele pytań dotyczących współczesności. Staram się odpowiadać na nie poprzez rzeźbę, jednocześnie dzień po dniu powoli rzeźbiąc siebie.”

Michał Jackowski prezentował swoje prace m.in. we Florencji na Międzynarodowym Biennale Sztuki - gdzie otrzymał dwie nagrody za cykl prac ”Antique Games”, a także w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei, Rzymie, Miami, Padwie i Mediolanie. We Włoszech podjął współpracę z galerią sztuki Chris Contini Contemporary. W Warszawie współpracuje z Artutito-Exquisite Art Gallery Jakuba Fijewskiego.

 

 

 

Date

17 grudzień 2021

Tags

Galeria'83, Galeria Wieża Ciśnień