Aktualności

Najnowsze informacje

LUMENALIA ruszyły

 Projekt 16x9 2a

 

„Lumenalia – światło i czas” to historyczne warsztaty fotograficzne realizowane przez OKP Wieża Ciśnień we współpracy z Technikum Specjalnym Nr 5 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kaliszu oraz Technikum TEB Edukacja.

Projekt polega na realizacji warsztatów fotograficznych dla młodzieży dotkniętej niedosłuchem i autyzmem ze Specjalnego Ośrodka Szklono – Wychowawczego nr 2 w Kaliszu. W zmaganiach będą ich wspierać uczniowie z Technikum TEB Edukacja. Młodzież wspólnie przygotuje serię fotografii nawiązujących do historycznych wydarzeń w naszym mieście. Następnie zdjęcia te zostaną cyfrowo obrobione, aby na koniec stworzyć z nich kalendarz na 2022 rok.

Do współpracy zostali zaproszeni znani ze swojej edukacyjno-artystycznej pracy opiekunowie, fotografowie i styliści. Za przygotowanie opowieści i legend z historii Kalisza odpowiedzialny jest Piotr Sobolewski, kostiumy i stylizacje z epoki przygotują Anna Michalak-Bartosz oraz Agata Szymańska-Rogozińska, nad wykonaniem zdjęć będą czuwać Jakub Seydak oraz Joanna Sypniewska. Kalendarz złoży Nadzeya Minzer. Podczas wykonywania zdjęć i reżyserowania scenek rodzajowych będzie obecny tłumacz języka migowego Marcin Suchodolski. Za całokształt i koordynowanie projektu odpowiada Anna Bigora.

Celem projektu jest nie tylko praktyczna nauka fotografii oraz jej cyfrowa obróbka, chociaż to oczywiście przydatna umiejętność, a do programu zgłosili się uczniowie zainteresowani tą dziedziną. Tak więc młodzież zyska nowe umiejętności związane z techniką robienia zdjęć w plenerze, a także bliżej zapozna się z historią i bogactwem kulturowym ich rodzinnego miasta, co powinno skutkować pobudzeniem uczuć patriotycznych. Projekt zakłada również integrację młodzieży pełnosprawnej z niepełnosprawną, a więc tą mającą problemy z komunikacją. Udowodnimy, że gdy ludzie dzielą się swoimi pasjami wszelkie bariery znikają.

Najnowsze wiadomości dotyczące projektu można śledzić na naszych mediach społecznościowych: Instagram www.instagram.com/galeriawiezacisnien oraz Facebook www.facebook.com/WiezaCisnienKalisz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego