Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

Dom wariatów! Zwijam się stąd - wernisaż wystawy Marcina Podolca

facebook ad wydarzenie

29 listopada odbył się wernisaż wystawy utalentowanego, młodego artysty - Marcina Podolca. 
Dziękujemy odwiedzającym za liczne przybycie i zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu. 

,,(...) Marcin okazał się być autorem niesłychanie pracowitym, ambitnym, wyznaczającym sobie co rusz nowe cele. Kiedy uznał, że w komiksie dla dorosłych osiągnął już wystarczająco i nie daje mu to już tyle radości, co wcześniej zabrał się za tworzenie rozpisanej na wiele albumów serii dla dzieci. Kiedy opowiadanie historii za pomocą komiksu wydało mu się nazbyt ograniczające, postanowił studiować animację i dziś jest jednym z najciekawszych młodych artystów zajmujących się tą formą sztuki. Jego filmy z festiwali na całym świecie przywiozły worek nagród. Ale nagrody to nie wszystko, więc postanowił założyć swoje studio animacji, gdzie zebrał ekipę fantastycznych twórców i wspólnie zaskakują coraz to nowymi realizacjami.
Biorąc pod uwagę młody wiek Marcina, w ogóle się nie zdziwię jeśli za kilka lat na półce w jego łódzkim mieszkaniu stały będą obok siebie Oscary i ich komiksowe odpowiedniki - Eisnery. A w dodatku przydarzą się Marcinowi przy okazji, bo przecież nie o nagrody chodzi, ale o opowiadanie zajmujących, budzących emocje historii. Jest w tym Marcin mistrzem."

Fragment tekstu Szymona Holcmana

______

Marcin Podolec

Urodził się 25 czerwca 1991 roku w Jarosławiu na Podkarpaciu. Kiedy kontuzja zamknęła przed nim drogę do kariery koszykarskiej, poświęcił się rysowaniu komiksów i tworzeniu animacji filmowej. Jeszcze w czasach licealnych zaczął publikować: najpierw cykl komiksowych pasków w „Gazecie Jarosławskiej”, a potem - wraz z Anną Miśkiewicz - pierwszy album Ser-ce na zlecenie wydawnictwa Medycyna Praktyczna. W 2015 roku ukończył studia operatorskie ze specjalizacją film animowany w łódzkiej „filmówce”. W czasie studiów zrealizował pięć etiud, z których dwie (kilkakrotnie nagradzany Dokument, którego bohaterem jest ojciec autora, oraz Olbrzym) prezentowane były publiczności międzynarodowej. Tworzy też teledyski (Golem, Wszystkie neony, Ostatni dzień sierpnia). W 2018 roku zrealizował autobiograficzną animację pt. Colaholic. W sumie ma już na koncie czternaście albumów komiksowych, w pełni autorskich lub we współpracy ze znanymi scenarzystami, jak Grzegorz Janusz czy Daniel Chmielewski. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tel Awiwie, Londynie, Strasburgu, Pradze i Monachium. Był jurorem 9. edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych OKIEM MŁODYCH w Świdnicy. Dwukrotny finalista Talentów Trójki. Mieszka w Łodzi z żoną Wiktorią i psem Bajką. Prowadzi własne studio animacji Yellow Tapir Films. Jest jednym z najbardziej kreatywnych polskich artystów sztuk wizualnych młodego pokolenia. W swej twórczości umiejętnie łączy tematykę muzyczną i formułę graficznego reportażu, a ostatnio z powodzeniem tworzy komiksy dla dzieci.