Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

Matka Courage i jej dzieci B. Brechta - głośne czytanie

72593720 3100576869959283 1655058754091089920 n

Serdecznie zapraszamy na głośne czytanie utworu Bertolta Brechta - Matka Courage i jej dzieci, które odbędzie się 19 października (sobota) o godz. 19:00 w OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu. Postanowiliśmy połączyć obraz i słowo. W efekcie powstało ciekawe widowisko artystyczne, zawierające istotę twórczości Tadeusza Kulisiewicza i Bertolta Brechta ? prostotę i ekspresję, surowość formy oraz emocje.

Reżyserem pierwszego w Polsce performatywnego czytania tekstu Brechta jest Piotr Bogusław Jędrzejczak- kierownik artystyczny Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Do współpracy zaprosiliśmy aktorów i muzyków z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a także absolwentów kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wybitny kaliski rysownik -Tadeusz Kulisiewicz - przygotował ilustracje do jednego z najgłośniejszych utworów Bertolta Brechta ,,Matka Courage i jej dzieci". U Kulisiewicza pomiędzy kreską a białą kartką odnajdujemy wykreowany przez niego świat, który u Brechta tworzą słowa. Zarówno Kulisiewicz, jak i Brecht w swojej twórczości tworzą postaci wyraziste, charakterystyczne, niezapomniane, oddające prawdziwą naturę człowieka. Kulisiewicz i Brecht tworzyli w czasie II wojny światowej, ich dzieła są przepełnione emocjami - i co równie istotne- nadal aktualne w swojej wymowie, jakby autorom udało się znaleźć uniwersalną prawdę o nas samych w świecie wywróconym na opak.

Głośne czytanie utworu Bertolta Brechta - Matka Courage i jej dzieci- jest jednym z punktów programu obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza.


WSTĘP WOLNY