Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

Strefa A. S. - Andrzej Szarek

facebook ad top

Wczoraj (5 IX 2019) odbył się wernisaż wystawy profesora Andrzeja Szarka - Strefa A.S.
Wystawa prezentuje rzeźby oraz rysunki tego znakomitego artysty.
Ekspozycję można zobaczyć do 3 X 2019.
Serdecznie zapraszamy! 

O wolności w Sztuce

Talent jest narzędziem do uzyskiwania odpowiedzi. Posługując się językiem sztuki identyfikującym własne myśli, tworzymy przestrzeń dla wyrażania siebie za pomocą bryły,plamy, wiersza, dźwięku czy ruchu i w niej pozostajemy na wieki.
Wolność nigdy nie miała szansy w pełni zaistnieć. Jeśli komuś się wydawało, że doznał jej i trzyma ją mocno przy sobie, to jest szczęśliwym głupcem.Mimo wszystko wolności warto szukać,podążać za nią, choćby nawet dotknąć we fragmencie. Im więcej jej w naszej codzienności tym bliżej jesteśmy szczęśliwej samotności. Artyści budują utwory,a poprzez to wyciszają troski.Elementy wolności ukryte są w samodzielności myślenia,w trafionych decyzjach twórczych stanowiących konstrukcję,spoiwo formy. Wolność wpisana jest w utwór, dzieło sztuki. Tam trzeba jej szukać. Istota wolności mieści się w jej poczuciu, jest wpisana w złudzenie. Gdyby istniał dekalog sztuki to wyznaczyłby jej obszar. Po pierwsze?nie wszystko jest sztuką, po drugie ?nie każdy jest artystą. Wolność w sztuce nie zależy od przekraczania jej granic tylko od zniewolenia ? talentem. Jest wstępem do odpowiedzialności.

Andrzej Szarek

 ***

ANDRZEJ SZAREK

Urodził się 17 stycznia 1958 r. w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 r. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W 2005 r. otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie Sztuki Piękne. W latach 1985-1990 prezentował rzeźby z Grupą ?...kim jesteś?. W latach 2000-2008 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W latach 1996-2011 wykładał w Wyższej Szkole Biznesu ? National Louis University w Nowym Sączu. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Jest Szefem Rady Programowej BWA Sokół w Nowym Sączu.Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.