Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

"OGRÓDEK JARECKIEGO" - plenerowa ekspozycja reźb Bogdana Jareckiego (1949-2010)

 

Bogdan Jarecki (1949-2010), kaliszanin, rzeźbiarz, animator kultury, pomysłodawca adaptacji wieży ciśnień na galerię sztuki i miejsce artystycznych spotkań (od 1986 r. Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień"); organizator plenerów i Domu Pracy Twórczej w Brzezinach, rzecznik porozumienia między Polakami i Ukraińcami, wynalazca wielu patentów, które nigdy nie zostały opatentowane, ale spełniały pożyteczną rolę w czasach permanentnego  kryzysu.

Jarecki rzeźbiarz był eksperymentatorem; sięgał po różne materiały, od naturalnego kamienia i drewna po złom i żywice syntetyczne. Podobna różnorodność cechowała formę jego prac. Z wielu inspiracji najsilniejszą pozostała kobieta, rozumiana jako upostaciowienie mądrości natury. W ten nurt wpisuje się ostatni cykl rzeźb artysty pt. "Kwiaciarki", eksponowany w ogródku OKP "Wieża Ciśnień". Po restauracji i częściowej rekonstrukcji otrzymały żywe kolory symbolicznie przywołujące swojego Twórcę.

Barwny styl życia Bogdana Jareckiego wszedł do legendy miasta. W szkicu do portretu musiałyby się pojawić: tubalny głos, żywiołowość, długie włosy, beret, nieodzowna fajka w ustach, nonszalancja w stroju i zachowaniu. "Bogdan należał do szczególnego gatunku chłopców, którzy nigdy nie dorastają. I dlatego zostają artystami, bo tylko w tej profesji jest coś z radosnych, dziecięcych przygód, nieustannych poszukiwań i odkryć, zabaw z tematem czy modelem, a także widzem, którego trzeba koniecznie zaskoczyć, zaszokować, sprowokować do niekontrolowanej reakcji" - napisała przy okazji pośmiertnej wystawy artysty Bożena Szal-Truszkowska.

 

 

 

 

 

 

 

Restauracja rzeźb- dr Beata Kotecka

 

Otwarcie wystawy: 17 października 2014 r., o godzinie 17.30

 

........................