Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

"Obiektywni"- wystawa fotografików środowiska kaliskiego

Wernisaż wystawy: 25 listopada 2011 r., godz. 18

 

 

Ryszard Bieniecki

W dorobku kilka książek jako autor i redaktor, kilka wystaw jako kurator i autor, także zbiorowych: także trochę inicjatyw. Uważa fotografię za dziedzinę sztuki wciąż w Polsce mało docenianą i niewidoczną, na czym szczerze boleje. Ogólnie stara się.

 

 

 

 

Artur Bonusiak

Historyk, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Pierwsza wystawa fotograficzna w 1982 r. w Galerii Wieża Ciśnień wraz z Krzysztofem Sibrechtem. Podczas studiów szereg indywidualnych wystaw. Miedzy innymi Pejzaże tatrzańskie, Portrety. Współzałożyciel Akademickiej Agencji Fotograficznej w Rzeszowie.. Od 1979 roku dokumentalista festiwali jazzowych w Kaliszu. Wystawy : Teatr Tańca Współczesnego (1999), Jazz (1999), Twarze jazzu (2004), Kalisz, Kalisz, Kalisz (2011) Szereg wystaw zbiorowych poświęconych Kaliszowi.Uprawia fotografie reportażowa, czasami zajmują go pejzaże i eksperymenty z ruchem.

 

 

 

 

Mariusz Hertmann

Po ojcu w spadku odziedziczył fotografowanie jako to, co lubi robić najbardziej. Pierwszy film (Foton 18) samodzielnie wywołał gdzieś około roku 1968. Dzisiaj nie pracuje w ciemni przy powiększalniku, lecz w jaśni przy komputerze. Zawsze lubił robić duże zdjęcia, a małe powiększać ile wlezie. Fotografował do różnych wydawnictw, gazet i albumów. Woli fotografię pokazującą świat, choć w małym kawałku, niż mazaje i bezkształty.

 

 

 

 

Józef Wojciech Krenz

Dziennikarz, filmowiec, fotoreporter.  Urodził się 4 lipca 1946 roku w Poznaniu. Fotografią i filmem zajmuje się od 1966 roku. Prowadził klub fotografii artystycznej przy klubie studenckim ?OD NOWA? w Poznaniu. Był aktorem teatru studenckiego ?Scena A? przy klubie ZSP ?POD MASKAMI?. W latach 1868-70 kierował studenckim klubem UAM ?CICIBÓR? w Poznaniu. Od 1770 do 1973 realizował film naukowo-dydaktyczny dla Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. W latach 1975-78 był prezesem Kaliskiego Towarzystwa Fotograficznego i dyrektorem GOK w Zbiersku. Od 1990 roku prowadzi własną Agencję Reporterską i Wydawnictwo Autorskie ?TWARZE I SŁOWA?, realizując się w tworzeniu portretów reporterskich. Od 2009 prowadzi pracownię i galerię w Grabowie nad Prosną w starym kościele poewangielickim.

 

 

 

 

Zygmunt Kroczyński

Nestor kaliskich fotoreporterów. Urodził się w 1946 roku w Nowych Skalmierzycach. Fotografii uczył się od najmłodszych lat pod okiem ojca, wielkiego pasjonata tej sztuki.Dorobek twórczy Zygmunta Kroczyńskiego to przede wszystkim fotografia reporterska, dokumentująca realia regionu kaliskiego, którą autor- jak twierdzi poznański krytyk, Zdzisław Beryt- ?starał się spłacić dług wdzięczności swojej małej ojczyźnie?. Swymi zdjęciami inicjować też kampanie prasowe np. na rzecz ochrony zabytków czy popularyzacji ?szlaku bursztynowego?. Ze swojskiej prowincji uciekał jednak czasem w wielki świat, odwiedzając kraje o bogatych korzeniach kulturowych- m.in. Francję, Włochy, Hiszpanię, Egipt i sławne miasta Azji Środkowej, jak Samarkanda, Buchara czy Taszkient ? i chyba jako pierwszy prezentował mieszkańcom Ziemi Kaliskiej swoje fotograficzne impresje z tych podróży. Z prawdziwą pasja fotografował piękne kobiety, obserwując kolejne konkursy ?Miss Polonia, czy ?Miss Word?. W Kaliszu był pionierem w dziedzinie kobiecych aktów. Efekty swoich pasji pokazywał zarówno na łamach lokalnej prasy jak i autorskich wystawach, których doliczył się już ponad 70. Często były one budowane na zasadzie ostrych zdarzeń i kontrastów. Piękne dziewczyny pozowały mu do zdjęć na tle zabytkowych ruin, a fotki egipskich piramid czy sławnych zamków nad Loarą sąsiadowały na ekspozycjach ze znacznie skromniejszymi ale przecież też urokliwymi zabytkami Kalisza i Nowych Skalmierzyc.

 

 

 

 

Stanisław Kulawiak

Urodził w 1954 roku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, w latach 1973?1979 studiował na Wydziale Elektrycznym AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, początkowo prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw i publikacji, współpracuje z Oficyną Wydawniczą KULAWIAK.

"Stanisław Kulawiak jest fotografikiem klasycznym, rzec by się chciało zgoła nawet: artystą starej daty, zdystansowanym ? czy może nawet użyć by można bardziej dosadnego wyrażenia ? gardzącym wręcz ostentacyjnie eksperymentami formalnymi, którym dziś oddają się intensywnie, acz z rozmaitym skutkiem liczni fotograficy z najbliższego mu pokoleniowo, a bodaj i towarzysko kręgu. Zaryzykowałbym twierdzenie, że należał zawsze do tych nielicznych, którzy bardziej wierzą w potęgę samej rzeczywistości niż interpretującej tę rzeczywistość kamery."

Marian Pilot (tekst z katalogu do wystawy ?kody asymetryczne?)

"Kiedykolwiek na moich fotografiach pojawiał się człowiek, zawsze był tam intruzem. Zbyt długo szukałem odpowiedzi na pytanie ? dlaczego, najwyższy czas przekonać się o tym osobiście."

Stanisław Kulawiak

 

 

 

 

Katarzyna Madziała

Ukończyła Administrację w Poznaniu oraz Fotografię w łódzkiej ?Filmówce?. Dyplom pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Prażmowskiego (2008). Zajmuje się fotografią kreacyjną, portretową, mody i fotografią reklamową. Mieszka i tworzy w Kaliszu. Ważniejsze wystawy i konkursy:

- 2006,2007,2008 ? Wyróżnienia Honorowe w Konkursie International Photography Awards w Nowym Jorku

- 2009 - wyróżnienie honorowe w kategorii ? Kalendarz? w konkursie PRIX3 - Prix de la

Photographie Paris

- 2007, 2008 ? III Nagroda w Konkursie ? Taniec ? energia ciała i wyobraźni? w Lublinie

- 2006 - Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wlkp. - wystawa indywidualna w ramach cyklu

wystaw pt. ?TERAZ MOI?

- 2006 - ?Barwy emocji? - wystawa indywidualna, Studio 102, Łódź

- 2007 - ?Galeria Pilsner Urquell? ? cykl wystaw zbiorowych

- 2007 - ?Sekrety? - wystawa indywidualna, Galeria MM w Poznaniu

- 2007 - ?Sekrety? ? wystawa indywidualna, Galeria ?Po godzinach? ? Rybnik

- 2009 - ?Portrety? ? wystawa indywidualna, Galeria Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

 

 

 

 

Monika Marek

Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizacja Działania multimedialne. Fotografia jest obok malarstwa interesującą formą wyrażania ekspresji przez autorkę. Chętnie fotografuje ciało poddając je różnorodnym próbom. Cykl prac ?Antyczne rozruchy? można było obejrzeć w Galerii Dom Muz w Toruniu. W pracach, gdzie autorka fotografuje samą siebie jesteśmy widzami ? pędu ciała?, którego bezpośrednim świadkiem jest jedynie obiektyw aparatu fotograficznego. Jej fotografie zostały wyróżnione w X edycji konkursu fotograficznego Wieży Ciśnień w Kaliszu ? W obiektywie 2004?, oraz nagrodzone w XI i XIV edycji. Prezentowane dziś prace są zupełnie nowym spojrzeniem na fotografię bowiem świadomie ingerują w złożony proces jej tworzenia poddając negatyw wszelakim obróbkom ( drapanie, malowanie tuszem itp.). Takie działanie wnosi kompletnie nową wartość estetyczną, której nie można nadać nawet w obróbce komputerowej. Inny staje się też proces twórczy w momencie planowania kadru i kolorystyce.

 

 

 

 

Michał Przybył

Urodzony w 1975 roku w Kaliszu. Studia na Wydziale Pedagogiczno ? Artystycznym w Kaliszu w latach 1997 ? 2002. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Niekrasza. Fotografuję amatorsko od ponad dziesięciu lat, utrwalając rzeczywistość na filmach odwracalnych i negatywach. Wrażliwość na kolor, formę, fakturę w naturalny sposób przenosi mnie w przestrzeń miejską. Tam, w całej złożoności tych środków staram się szukać porządku, harmonii, wzajemnych relacji...a niekiedy przeciwieństw i kontrastów. Zwracam uwagę na rzeczy, które w zderzeniu z innymi przedmiotami mogą nabrać na płaszczyźnie całkiem innych znaczeń, stworzyć nową jakość; tutaj bardzo dobrze sprawdza się Holga, po którą często sięgam. Chętnie także fotografuję rodzimy krajobraz.

 

 

 

 

Małgorzata Rębarz

? Niełatwo uruchomić własne fantazje w świecie, opanowanym przez obrazy, w którym osobiste wyobrażenia kształtowane są nieświadomie przez stereotypy pozbawione ducha, często pozorne prawdy rozpościerające się martwo na papierze, ekranie lub monitorze. Kto ogląda zatrzymaną w fotografii przeszłość zdołałby wyobrazić sobie ją inaczej niż tak, jak została utrwalona na obrazie? Własna fantazja zostaje unieruchomiona, jest martwa. W takich warunkach przemijalność staje się rodzajem upiora, w którym postrzega się już tylko destrukcję rozumianą jako niemożność posiadania lub utratę czegoś, co się miało. Ale przemijalność może oznaczać też stworzenie miejsca dla przyszłości, zmianę, nadzieję, zaufanie. Tylko dzięki umiejętności nieprzedmiotowego posiadania przeszłości mogę odczuwać przemijanie i być wolną dla przyszłości. Dlatego też usiłuję jak najmniej fotografować. Jeżeli mimo wszystko to robię, staram się jak najszybciej zmieniać ponownie tę fotograficzną, pozorną przeszłość w wyobrażenie. Zamazać ją, bo tylko w taki sposób przeszłość ta może nie mieć końca, może żyć dalej i ciągle się zmieniać.?

Stan, który opisuje Kaspar Thomas Linder (kwartalnik ?Fotografia? 4/83) oddaje sedno procesu mojego dzisiejszego tworzenia, dlatego posłużyłam się jego słowami.

 

 

 

 

Marek Stachowiak

Urodził się 15.05.1952 r. we Wrocławiu. Fotografia, dokładnie mówiąc, towarzyszy mu od 15 roku życia. I nagrodę otrzymał już w wieku 16 lat, zajmując I miejsce w cyklicznym konkursie fotograficznym ?Wrocław - moje miasto?. Uprawiał głównie fotografię czarno-białą. Laureat wielu konkursów krajowych. Publikował swoje prace w prasie lokalnej i krajowej. Członek K.F. ?Amator?. Obecnie należy do JOF - Kalisz. Jego fotografia to ?błysk? chwili, zapis i zdolność zatrzymania w kadrze tego co go ujmuje oraz jest warte dostrzeżenia. Stara się mieć otwarte oko, tworząc specyficzny nastrój, mimo postrzeganej realności. Otaczający go świat jest pretekstem do tworzenia swoistych kodów, formą wyrażenia swojej ekspresji i poszukiwań.

 

 

 

 

Arkadiusz Szymański

Fotografuje od 1966 roku. W latach 1980-200 prowadził autorska Pracownię Fotografii normalnej. Jest autorem tysięcy zdjęć. Jego archiwum to bogate źródło wiedzy o ludziach, wydarzeniach i miejscach. Od zawsze towarzyszył wielu imprezom kulturalnym. Wiele lat był związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a obecnie z Filharmonią Kaliską.

 

 

 

 

Władysław Wałaszyński

Przygodę z fotografią zacząłem?jeszcze w ubiegłym wieku. Preferuję fotografię czarno-białą, bo:

- kolor osłabia ? mówił Picasso

- cały świat jest kolorowy i mamy to na co dzień

- fotografia czarno-biała wyzwala wyobraźnię, przez co więcej można dostrzec.

Zdjęcia wykonuję w sposób tradycyjny, przy użyciu ?zwykłych? aparatów (pentax, pentagon six). Jak na razie bronię się skutecznie przed ?cyfrowym światem?. W życiu staram się unikać chamstwa i ludzi pozbawionych poczucia humoru.

PS: Zresztą? niech mówią zdjęcia.

 

 

..............................