Wieża Ciśnień

Wystawy, warsztaty, konkursy, koncerty, poezja

Ciśnienie na poezję - Zemsta Czerwonych Bucików - monodram Janusza Stolarskiego

Ciśnienie na poezję - Zemsta Czerwonych Bucików - monodram Janusza Stolarskiego

Po świetnym monodramie "Ecce Homo" Janusz Stolarski powraca do nas z nowym występem. Tym Stolarski razem wcieli się w rolę Dymitiontka - upadłej dziecięcej gwiazdy, która przed laty cieszyła się ogromną popularnością. Jednak sława minęła wraz z dzieciństwem pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie i klątwę czerwonych bucików.
Bilety w cenie 25 zł normalny i 20 zł dostępne w Wieży Ciśnień, Akceleratorze Kultury oraz na stronie Biletomat.pl

Autorem oryginalnego tekstu jest Philips Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.

Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”, który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama – Logue Award). Został on przetłumaczony przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności.

Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

Zemsta Czerwonych Bucików
Philip Dimitri Galas
Realizatorzy:
wykonanie Janusz Stolarski
przekład i reżyseria Sławomir Michał Chwastowski
oprawa plastyczna Bohdan Cieślak
realizacja świateł Renata Stolarska

Date

04 czerwiec 2022

Tags

Ciśnienie na poezję