grafika nowosielski artykuł

 

 

Wystawa Jerzego Nowosielskiego "Świętość w prostocie" została otwarta w Galerii Wieża Ciśnień 5 marca 2021 roku.

 


Profesor Marek Drwięga w tekście do katalogu z wystawy pisze:  Żyjemy w świecie po „katastrofie kosmicznej” czyli upadku aniołów i „katastrofie indywidualnej” czyli grzechu pierworodnym, naznaczeni tym samym jesteśmy cierpieniem i śmiercią, chodzi więc o to, by po indywidualnej śmierci oraz końcu świata mogło zostać „zrekonstruowane” w zupełnie nowych warunkach duchowych, ciało zmartwychwstałe. Nowosielski chciał więc w swoim malarstwie za pomocą środków artystycznych wyciągnąć, przekształcić, przenieść jak najwięcej z tej upadłej, naznaczonej śmiercią i przemijaniem rzeczywistości w sferę duchową i poprzez specjalne ujęcie: kompozycje, światła, a przede wszystkim nasycony duchową aurą kolor przedstawić tę metafizyczną rzeczywistość, eschatologiczną rzeczywistość. Nowosielski był więc metafizycznym realistą. Nie malował, jak sądził, świata wyobrażonego, wymyślonego, nawet symbolicznego, lecz odsłaniał dostęp do subtelniejszej niż naturalna rzeczywistości duchowej.
Czy coś można do tego dodać? Chyba nie. Wystawa jest warta obejrzenia, tym bardziej że technologia, dzięki której możliwe jest pokazanie tych prac poza obszarem ich stałego miejsca prezentacji, jest nowatorska i wykorzystywana m.in. przez Luwr i Muzeum Narodowe w Krakowie.


Z powodu  sytuacji pandemicznej wystawa była dostępna do obejrzenia w naszej galerii  przez bardzo krótki czas, dlatego planujemy przedłużenie terminu wystawy do 8 maja 2021 roku. Miejmy nadzieję, że obostrzenia szybko zostaną zniesione i każdy chętny będzie mógł na żywo zobaczyć przepiękne prace Nowosielskiego i poczuć ten czar, który tworzy cała wystawa.