Aktualności

do artykułu

 

Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. B. Jareckiego w Kaliszu ogłasza nabór na stanowisko –

specjalista ds. działalności podstawowej do pracy w Akceleratorze Kultury ul. Nowy Świat 2a w Kaliszu

 

Oferujemy:

umowę o pracę na cały etat

możliwość rozwoju zawodowego

stałe godziny pracy (popołudniowe i wieczorne, również w weekendy)

dobrą atmosferę pracy

 

Wymagania:

wykształcenie wyższe (mile widziane studia plastyczne lub z zakresu animacji kultury)

obsługa komputera w szczególności pakiet MS Office

szeroka znajomość programów obróbki graficznej

 

artykuł wyniki

 

25 lat Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „W obiektywie” — między reportażem a fotografią artystyczną

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, kto był pomysłodawcą konkursu fotograficznego „W obiektywie”, gdy rodził się on w 1995 r. Większość pytanych wskazuje Helenę Mnich, wieloletnią dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień, ona sama jednak zaprzecza. – Możliwe, że nie ja. To wynikło ze wspólnych dyskusji z takimi ludźmi, jak Bogdan Jarecki, Janusz Bachrynowski, Wojtek Krenz czy Mariusz Hertmann – wspomina. Konkretnego pomysłodawcy nie pamięta też Przemysław Dunaj, wieloletni pracownik OKP Wieża Ciśnień i juror kilku edycji konkursu. – Pomyśleliśmy, że nie było czegoś takiego w naszym mieście i że warto, bo jest tu grono ludzi, którzy fotografują i potrafią to robić.

Miarą powodzenia konkursu – z dzisiejszego punktu widzenia – może być liczba jego uczestników i zgłoszonych przez nich prac. W II edycji w 1997 r. było to 22 autorów i 168 prac. W VII edycji w 2002 r. autorów było już 40, a konkursowych fotografii 232. Rok później liczba uczestników wzrosła do 60. W X edycji było ich już 80, przy czym liczba prac zgłoszonych do konkursu sięgnęła 393. XII edycja w roku 2007 objęła 127 uczestników i 468 prac.

Jednocześnie rozszerzał się zasięg terytorialny „W obiektywie”. Początkowo był to przede wszystkim Kalisz i obszar ówczesnego województwa kaliskiego. Później konkursem zaczęli interesować się miłośnicy fotografii także z innych części Wielkopolski. Tak więc obok reprezentantów Kalisza, Ostrowa Wlkp. czy Ostrzeszowa do konkursowej rywalizacji włączyli się przedstawiciele Leszna, Poznania, Turku, Trzcianki, Swarzędza czy Gniezna. W roku 2007 jeden z recenzentów nie bez satysfakcji zauważył, że „byłe województwo kaliskie to już mniejszość”, bowiem wśród uczestników coraz więcej jest fotografów z ośrodków, takich jak: Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Bielsko Biała czy Koszalin. A i tego było mało, bo konkurs przekroczył granice kraju – pojawiły się prace z miast, takich jak słowacki Martin czy ukraiński Kamieniec Podolski. – W tym początkowym okresie, w latach 90. i trochę później, internet nie działał jeszcze tak jak dziś. Dlatego wykorzystywaliśmy własne kontakty towarzyskie i kontakty z miastami partnerskimi Kalisza. Stąd wzięły się w konkursie osoby z zagranicy, z Holandii czy z Ukrainy. Dopiero później w popularyzacji konkursu większa rola przypadła internetowi, informacjom na naszej stronie i tym, które przekazywaliśmy do bibliotek – mówi Helena Mnich.

Uprzejmie informujemy, że w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19 zmienione zostają godziny pracy w OKP Wieża Ciśnień.

 

Galeria pozostaje nieczynna dla zwiedzających

 

Sklep plastyczny:

poniedziałek - piątek 10:00 – 18:00

 

Administracja:

poniedziałek – piątek 8:00 -16:00

 

 

Szanowni Państwo,

zapraszam do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "W obiektywie 2019". W tym roku organizowany z dużym opóźnieniem z powodu pandemii. Będzie to już 25. edycja.

Miło mi poinformować, że patronat honorowy objął nad tą imprezą Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kiniastowski. Cieszę się także, że będą Państwo mogli powalczyć o dodatkowe nagrody, właśnie Prezydenta Miasta Kalisza oraz Dziekana WPA w Kaliszu filia UAM w Poznaniu.

Posiedzenie jurorów odbędzie się, mam nadzieję, w formie stacjonarnej, ale bierzemy też pod uwagę wersję on-line. Podobnie zresztą jak i wernisaż wystawy pokonkursowej zaplanowany na 27 listopada 2020 roku.

siec wszystkie wymiary

Szanowni Państwo!
Od 23 października zapraszamy na wystawę zatytułowaną jako "Mój Kalisz".
Jest to wystawa fotografii zorganizowana w ramach 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. W wystawie weźmie udział trzech fotografów profesjonalistów: Jan Bachrynowski, Artur Bonusiak, Jakub Seydak, dla których Kalisz stał się miastem twórczych poszukiwań i inspiracji. Wystawa jest kalejdoskopem chwil z życia miasta Kalisza. Bądź to uchwycona architektura czy zaciszne zakątki przyrody, coś zachowane w tajemnicach miasta czy widoki z góry. Artyści zaprezentują swoją cichą rozmowę z miastem, każdy z nich podzieli się z widzem „swoim” Kaliszem.
Wernisaż wystawy odbędzie się online 23 października o godz. 18:30.
Ekspozycja będzie dostępna od 23.10.2020 do 20.11.2020

facebook ad wydarzenie hhh

Szanowni Państwo!

16 października 2020 roku w Galerii Wieża Ciśnień odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Ciśnienie na muzykę”. Tym razem muzykę przekroju XVII-XVII ww. zagra dla Was zespół-trio „Lumina Vesper”.

Serdecznie zapraszamy na muzyczny wieczór barokowy w stylu włoskim i francuskim.

Bilety do nabycia w sklepie Galerii Wieża Ciśnień

Normalny – 15 zł   
Ulgowy – 10 zł

Ilość miejsc jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o wcześniejszy zakup biletów

Wydarzenie

NEWSLETTER


Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.
Będziemy Państwa maksymalnie dwa razy w tygodniu informować o ciekawych wydarzeniach lub nowościach w sklepie

Kontakt

Ośrodek Kultury Plastycznej 
WIEŻA CIŚNIEŃ
ul. Górnośląska 66, 
62-800 Kalisz

tel. 62 766 43 40
galeria@wiezacisnien.kalisz.pl
sklep@wiezacisnien.kalisz.pl

Go to top