Aktualności

Nowy projekt w Wieży Ciśnień.

Od 22 września Wieża Ciśnień rozpoczyna realizację projektu „Od obserwatora do kreatora, czyli jak zostać artystą”.

Projekt polega na realizacji warsztatów artystycznych oraz mini wykładów na temat sztuk plastycznych. Do współpracy zaprosiliśmy doświadczonych twórców, którzy będą wspierać i nadzorować prace uczestników. I tak Anna Michalak - Bartosz poprowadzi warsztaty z projektowania kostiumu, Włodzimierz Ćwir z rzeźby, a Adrian Kempa z malarstwa i rysunku. Uczestnicy, w ramach projektu, odwiedzą także kaliskie placówki oświatowe, prowadzące edukację artystyczną oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zwieńczeniem tej edukacyjnej podróży będzie zorganizowanie wystawy, składającej się z prac przygotowanych przez uczestników projektu.

Naszym celem jest podniesienie poziomu umysłowego i emocjonalnego dobrostanu młodzieży dotkniętej marginalizacją, poprzez czynne uczestnictwo w procesie twórczym. Zakładamy, że udział w projekcie znacznie podniesie kompetencje społeczne uczestników, a także przysporzy im wiele radości. Tworzenie prac artystycznych ma także pomóc w autoekspresji, a uczestnictwo młodzieży z różnych środowisk ma rozwijać umiejętności interpersonalne, nauczyć jak kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość. Projekt ten integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne, wiedzę o procesie twórczym, pobudza do kreatywnego myślenia i udowadnia, że z biernego obserwatora można przeistoczyć się w aktywnego twórcę. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r.  o grach hazardowych.

facebook ad wydarzenie

Szanowni Państwo!
18 września 2020 o godz. 18:30 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "Plakat, który się wtrąca", towarzyszącej Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. Wszystkie przedstawione plakaty zaprojektowane zostały przez studio Homework Joanny Górskiej i Jerzego Skakuna, absolwentów ASP w Gdańsku.
Joanna Górska i Jerzy Skakun prowadzą studio graficzne homework. Zajmują się projektowaniem plakatów, grafiką wydawniczą, przygotowują identyfikację wizualną wydarzeń kulturalnych. Współpracują z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Muzeum Narodowym w Warszawie, Mañaną, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin i MOS Kraków. Ich prace ilustrowały m. in. Przekrój, Znak, Liberation, Financial Times.
Są laureatami wielu wyróżnień: srebrnego medalu Design Week we Florencji, srebrnego medalu na Biennale Plakatu w Chicago, złotego i srebrnego medalu na Biennale Plakatu w Meksyku, Grand Front 2018, nagrody oraz wyróżnienia na Biennale Plakatu w Warszawie, nagrody na 4th Block Poster Triennial w Charkowie, brązowego medalu na Biennale Plakatu w Katowicach, I nagrody w konkursie AMS „Bądź mądry, czytaj prasę", I nagrody w konkursie „We want Jazz".

Homework fb wydarzenie

Szanowni Państwo,

zapraszam do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "W obiektywie 2019". W tym roku organizowany z dużym opóźnieniem z powodu pandemii. Będzie to już 25. edycja.

Miło mi poinformować, że patronat honorowy objął nad tą imprezą Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kiniastowski. Cieszę się także, że będą Państwo mogli powalczyć o dodatkowe nagrody, właśnie Prezydenta Miasta Kalisza oraz Dziekana WPA w Kaliszu filia UAM w Poznaniu.

Posiedzenie jurorów odbędzie się, mam nadzieję, w formie stacjonarnej, ale bierzemy też pod uwagę wersję on-line. Podobnie zresztą jak i wernisaż wystawy pokonkursowej zaplanowany na 27 listopada 2020 roku.

siec wszystkie wymiary

Szanowni Państwo!

W tym roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w galerii Wieża Ciśnień odbędzie się koncert performatywny Tomka Wolffa będący jednocześnie zakończeniem wystawy „Ciało – krew, pot i łzy”. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się 11 września o godzinie 18:30.

Motywem przewodnym tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Moja Droga”. Tak swoją drogę twórczą opisuję sam artysta:

”Wysiłek fizyczny, walka ze słabością ciała – krew, pot i łzy – MOJA DROGA i osiąganie celu, towarzyszący temu ruch i dźwięk oraz fizyczność ludzkiej natury.

EDD2020 kaliszPLnews 870x520px

Już od 21.08. 2020 r. od 18:30 zapraszamy na kolejną istotną wystawę do Galerii Wieża Ciśnień. Tym razem będą Państwo mogli zobaczyć najnowsze, artystyczne dokonania Tomka Wolffa. Wystawa będzie dostępna do 11 września 2020 roku włącznie. Ekspozycję zakończy autorski koncert performatywny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie piszemy o wystawie zbyt dużo, aby nie zdradzać pewnego rodzaju niedopowiedzenia, tajemnicy, na której zależy autorowi. Wernisaż niestety jeszcze w formie on-line!!

Serdecznie zapraszamy!!

Tomek Wolff, kaliszanin (urodzony 5 października 1973 roku), Asnykowiec (matura w I L.O. im. Adama Asnyka w 1993 roku), artysta (magister sztuki po poznańskiej ASP, dyplom obroniony w 2002 roku). Mieszka i pracuje w Kaliszu.
Od 1998 roku prowadzi studio projektowe, „Point – grafika użytkowa”, realizujące projekty w ramach szeroko pojętej kreatywnej grafiki użytkowej dla instytucji kultury a także dla klientów komercyjnych.
Ważnym aspektem jego twórczości jest eksperymentalna muzyka elektroniczna. Tworzy ją przez samplowanie i zapętlanie istniejących dźwięków oraz kreowanie całkiem nowych brzmień. Chociaż muzyka ta nie jest ilustracyjna to pracując nad nią zawsze myśli o obrazie i kolorze, które stanowią dla niego największą inspirację, dlatego też swoje działania w tej dziedzinie opisuje hasłem „sound of color”.
Od pewnego czasu Tomasz realizuje projekty oparte na obrazie ruchomym. Tworzy projekcje video stanowiące m.in. elementy scenografii przedstawień teatralnych czy wydarzeń kulturalnych.
Tomasz Wolff współpracuje z instytucjami kultury w Kaliszu i w całej Polsce. W ostatnim czasie, plakaty jego autorstwa promowały takie wydarzenia jak: Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych „La Strada”, koncerty Filharmonii Kaliskiej, przedstawienia Warszawskiego Teatru Komedia; ilustracje znajdowały się w czasopiśmie „Press” i programach do przedstawień warszawskiego Teatru Dramatycznego, dla którego Tomasz opracował i zaprojektował materiały promocyjne oraz wydawnictwa na Warszawskie Spotkania Teatralne; animowane projekcje stanowiły część scenografii do przedstawień Teatru Muzycznego w Toruniu: „Pan Kleks. Powrót”w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej oraz „Zadyma Dymny” w reżyserii Janusza Grzywacza i Agnieszki Płoszajskiej.Współpracował przy projekcjach do przedstawień „Dziwny przypadek psa nocną porą” w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza oraz „Cicha noc” w reżyserii Jana Buchwalda w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.


117635631 3892812180735744 6829396923605059113 o

Szanowni Państwo!
W piątek 28.08. o godz. 18:30 w Galerii '83, która znajduje się na parterze OKP Wieża Ciśnień, otwieramy dla Was wystawę "Twórczość w Czasach Zarazy" Viktora Jerzego Jędrzejaka. Wystawa składa się z kilkudziesięciu miniatur namalowanych w czasie pandemii, kiedy każdy został sam ze sobą i ze swoimi obawami.
Kilka słów o wystawie od artysty:
"...Wirus COVID 19 z powodu spóźnionych, nieadekwatnych i niemerytorycznych działań decydentów, błędnych zaleceń i braku jednoznacznych przekazów szybko rozprzestrzenił się po naszej planecie, niosąc żniwo zarazy, chaosu i paniki. Nagle, mimo solidnej wiedzy epidemiologów i globalnego dostępu do informacji, znaleźliśmy się w nieopisanych czasach...
...Namalowałem kilkadziesiąt prac dotykających sfer moich lęków, niepokojów, obaw i różnych skojarzeń. Uruchomiłem własne „muzeum wyobraźni”. Aktualny czas stał się tworzywem kreacyjnym i inspirującym. Dla mnie przybrał formę terapii poprzez nazwanie i opisanie moich osobistych emocji. Być może będzie także terapią dla odwiedzających wystawę. To jedno z tych wydarzeń historii świata, które po latach opowiada się następnym pokoleniom. Pozostawiam ślad wielomiesięcznych przemyśleń i przeżyć precyzyjnie, malarsko zapisany na maleńkich płótnach oprawionych w dostojne ramy. Oczekuję z nadzieją na powrót do normalności. Mam wrażenie, że dobrze już było i lepiej nie będzie. Często powtarzamy, że nadzieja umiera ostatnia, może jest to potrzeba ludzkiej psychiki, właściwa dla kruchej ludzkiej egzystencji..." Wiktor Jerzy Jędrzejak

Serdecznie zapraszamy!

118306912 3937724486244513 2767751967295269320 o

NEWSLETTER


Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.
Będziemy Państwa maksymalnie dwa razy w tygodniu informować o ciekawych wydarzeniach lub nowościach w sklepie

bottom transparent logo strona

Kontakt

Ośrodek Kultury Plastycznej
WIEŻA CIŚNIEŃ
IM. B. JARECKIEGO

ul. Górnośląska 66a  
62-800 Kalisz
tel. 62 766 43 40
galeria@wiezacisnien.kalisz.pl
sklep@wiezacisnien.kalisz.pl

 

 

 

Go to top