Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

"Pastele bez granic", malarstwo Grazyny Adamskiej-Jareckiej, Andrzeja Bębenka, Wandy Gostyńskiej, Wiesławy Gryskowskiej, Izabelli Hermanowskiej, Renaty Laytou, Krystyny Miller-Gawrzyńskiej, Krystyny Pachulskiej, Gabriela Rzeźnickiego, Jadwigi Zaremby.

 

GRAZYNA ADAMSKA ? JARECKA

Grazyna Adamska-Jarecka zdobyła wykształcenie artystyczne w USA i Kanadzie. Ukończyła uczelnie: Indiana University of Pennsylvania, Malarstwo Olejne i Akryliczne Magister Sztuk Pięknych (MFAPA, USA rok: 2006; University of Guelph, Kanada, Baczeler Sztuk Pięknych, rok 2002. Artystka uprawia malarstwo olejne, akryliczne, pastele i media mieszane na plastiku. Bada estetykęstanów depresyjnych (malarstwo figuratywne) i transformację krajobrazu (malarstwo abstrakcyjne).

 

"Duża fala", pastel

 

ANDRZEJ BĘBENEK

W latach 1971-76 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w pracowni miedziorytu u prof. Mieczysława Wejmana. W latach 1979-80 był asystentem w pracowni wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietcha. Od 1981 roku pracuje jako starszy asystent w Instytucie Wychowania Plastycznego Akademii Pedagogicznej (dawniej WSP) w Krakowie. Obecnie prof. nadzwyczajny na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Uprawia rysunek, malarstwo akrylowe i pastelowe, obiekt przestrzenne
i działania artystyczne. O cyklu, który prezentuje na wystawie, tak pisze: ,,Moja fascynacja rombem jest bardziej emocjonalna niż matematyczna, ponieważ dostarcza mi tajemnicę dwuznaczności. Romb jest geometrycznie dekoracyjny i irracjonalnie filozoficzny. Między wewnętrznie ostrymi i rozwartymi kątami romb wydaje się dumnie trwać w symetrii i harmonii, ale też w zależności od kontekstu, frywolnie traci równowagę. Ma w sobie dość energii by nią tryskać, równocześnie potrzebuje protezy innej formy dla dźwignięcia się z upadku. (Podobno jest ułomkiem, ponieważ to ?kopnięty kwadrat? , ale mimo tej przywary staje się symbolem świata wyobrażalnego i nierzeczywistego, w przeciwieństwie do kwadratu, symbolu
ziemskiej rzeczywistości). Romb istnieje i jest naturalistyczny. W swoich twórczych transformacjach i kontestacyjnych poszukiwaniach, romb, niczym demiurg ujawnia przyziemne i kosmiczne przesłania swojej wyjątkowej tożsamości.??

 

Bez tytułu, pastel

 

WANDA GOSTYŃSKA

Urodzona w Sulęcinie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, dyplom w 1980 roku. Jest współzałożycielem Galerii Sztuki Wsółczesnej ?Profil? w Poznaniu, gdzie pracuje jako instruktor ds. wystawiennictwa. Uprawia malarstwo olejne, pastel oraz malarstwo na jedwabiu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Eko-Artu oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka Nagrody Konkursu ?Pejzaż Wielkopolski ? EKO 2006?, 2007, 2008 ? Leszno oraz Nagrody ?Sakura Prize? IV Międzynarodowe Biennale Pasteli Nowy Sącz 2008 Prace autorki znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i prywatnych zagranicą: Niemcy, Francja, Belgia, Kanada, Australia, Austria, Holandia.

 

"Pejzaż", Pastel

 

WIESŁAWA GRYSKOWSKA

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) Studia Podyplomowe na Wydziale Edukacji Artystycznej i ukończone studia magisterskie filologiczno ? pedagogiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem założycielem i należy do Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków w Poznaniu. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich w Nowym Sączu oraz Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej w Poznaniu. Zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa i rysunku ze szczególnym uwzględnieniem techniki malarstwa pastelowego. W swoich realizacjach plastycznych wciąż poszukuje i nadal odkrywa nowe możliwości artystycznego wyrazu. Ulubioną formą działalności pozostaje malarstwo portretowe. Korzysta w swojej twórczości z wielobarwnej palety często olbrzymich emocji, wielu przeżyć i wzruszeń. Sensem zmagań artystycznych pozostaje potrzeba tworzenia niepowtarzalnych wizji, przenoszenia na płótno czyjejś podobizny - odkrywania emocji wpisanych w ludzkie twarze, ich oczy oraz gesty,
oddawania piękna krajobrazu. Od lat współpracuje z artystami wielu środowisk artystycznych, pracuje w Komisji Artystycznej Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków w Poznaniu. Uczestniczy w licznych wystawach i konkursach w Polsce oraz poza jej granicami.

 

"Szkwał", pastel

 

IZABELLA HERMANOWSKA

Poznanianka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ? dwóch wydziałów: Filologii Polskiej i Edukacji Artystycznej. Nauczyciel akademicki. Wieloletni Prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, obchodzącego w 2016 r. jubileusz 35-lecia. Animatorka i uczestniczka wielu wystaw, plenerów, spotkań i wydarzeń artystycznych a także autorka tekstów do katalogów, folderów, artykułów opracowań. Czynnie zaangażowana w życie artystyczne, kulturalne i społeczne środowiska, miasta i regionu. Członek
Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków oraz innych organizacji i stowarzyszeń kulturalnych. Prace artystki znajdują się w prywatnych zbiorach, w kraju i za granicą. Ulubione techniki artystyczne to pastel, olej i akryl; ale przede wszystkim pastel. Mnogość odcieni i subtelna kolorystyka najpełniej sprawdzają się w malowaniu tego, co interesuje ją najbardziej ? a jest to człowiek, jego twarz, rysy; piękno i brzydota, młodość i starość, wielokrotnie utrwalane w licznych portretach. Portretuje także zwierzęta, zwłaszcza ulubione koty. To właśnie ów pastel daje jej ogromną satysfakcję z tworzenia swoich malarskich narracji.

 

"Kobieta w kapeluszu", pastel

 

RENATA LAYTOU-BRANKA

Z zamiłowania do muzyki klasycznej zrodziło się u Renaty Laytou-Branki poszukiwanie najwłaściwszego środka wyrazu. Pragnienie komunikowania się z innymi popchnęło ją do odbycia studiów uniwersyteckich w zakresie literatury i języka mediów. Gdy zwróciła się ku sztuce dramatycznej, fascynowała ją gra aktorska, reżyseria, praca zespołowa na scenie teatru. Poprzez prace przy scenografii w operze w Avignon zainteresowanie dekoracją teatralną doszło do jej spotkania z malarstwem, tą subtelną sztuką, która rozkwita w samotności, a zwłaszcza w ciszy, przerywanej jedynie taktami utworów Chopina. Zachwycona odnalezieniem swej drogi, wróciła do szkoły, wpisała się na Wydział Sztuk Pięknych by nauczyć się, u boku
Charles?a Philipa, wszystkiego, co pragnie wiedzieć o technikach przedstawiania świata widzialnego lub wyobrażonego na płaskiej powierzchni, za pomocą kolorów. Następnie zabrała się do dzieła, stawiając sobie za cel podzielenie się emocjami, które ją zalewają, gdy maluje cuda natury. Urzeczona jaskrawym światłem Południa Francji, przygotowała wiele udanych wystaw, gdzie prezentowała mistrzowskie obrazy typowych klimatów Prowansji. Od pewnego czasu powróciła do miasta, gdzie źródła jej inspiracji skierowały się w nową stronę; bada teraz transpozycje światła na szybie, lodzie i wszelkiej powierzchni odbijającej w magiczny sposób promienie świetlne.

 

"Delikatna chwila", pastel

 

KRYSTYNA MILLER-GAWRZYŃSKA

Urodziła się w 1950 roku w Gdyni. W 1975 ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1976?1992 pracowała w Polsce jako architekt. Od 1992 roku mieszka w Austrii i uprawia twórczość malarską w technice pasteli. Należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Stowarzyszenia Artystów Austriackich, Stowarzyszenia Kultury i Sztuki Dolnej Austrii oraz towarzystw związanych z działalnością galerii artystycznych. Artystka tak mówi o sobie: ?Swoją drogę artystyczną zaczęłam od techniki olejnej ? wybrałam jednak pastel, który daje mi nieograniczone możliwości wyrazu ? jest bliższy mojemu temperamentowi i wrażliwości. Co mnie inspiruje? Ciągle to samo ? natura? Jej ekspresja, barwy, zmienność ? raz drapieżność, a raz miękkość pejzażu ? prowadzę z nią nieustający dialog, szukając swojej własnej przestrzeni. Myślę poezją i słowa mojej duszy maluję kolorem ? delikatną wspaniałą kredką pastelową, czasem wydaje mi się że traktuję ją zbyt ekspresyjnie, ale to pokazuje prawdziwą stronę mojej duszy?.

 

"Świit", pastel

 

KRYSTYNA PACHULSKA - WIEKIERA

Kaliszanka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni prof. Mieczysława Wejmana w 1976 r. Uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Prace z zakresu malarstwa realizuje w technice farb olejnych i pasteli. Ich tematyka dotyczy pejzażu, zmian zachodzących w przyrodzie, obrazu świata, który przemija.

 

"Zapowiedź B", pastel

 

GABRIEL RZEŹNICKI

Urodził się w Kaliszu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1969 ? 1974. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego i z malarstwa monumentalnego w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Zajmuje się malarstwem olejnym, pastelowym, akwarelowym, rysunkiem. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

 

"Portret Łodzi", pastel

 

JADWIGA ZAREMBA

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Artystycznego). Dyplom otrzymała w roku 1979. Pracowała jako nauczyciel akademicki w Studium Nauczycielskim w Poznaniu. Uprawia malarstwo i rysunek - szczególnie specjalizuje się w rysunku pastelami. Uwiecznia w obrazach uchwycone kredką i sercem łąki pełne chwastów, ulotny pył wiosennych mleczy, szum jesiennych traw i ziół, bo one wywołują w niej najwięcej wzruszeń. A wszystko to dla tych. którzy kochają otaczające nas
piękno przyrody. Swoje prace przedstawiała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w plenerach i warsztatach twórczych dla plastyków. Jest członkiem Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

 

"Uroki przemijania", pastel

 

Wernisaż wystawy: 13 maja 2016 r., godz. 18 00

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

http://www.kalisz.pl/pl/q/aktualnosci/czarowny-swiat-pasteli-w-wiezy-cisnien

 

.............................