Archiwum roku 2015

 

 

Wiktor Jerzy Jędrzejak, urodzony w 1956 roku w Kaliszu. Studia WSP Częstochowa. Udział w 120 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz ponad 50 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Wrocławiu, Nowym Jorku, Tokio, Berlinie, Heerenveen…. Laureat ponad dwudziestu ogólnopolskich konkursów malarskich. Poszukiwacz starych przedmiotów i ukrytego w nich czasu. Autor malarskiego dziennika podróży z wypraw do Indii, Nepalu, Meksyku,Tybetu, Laosu i Kambodży.

Wiktor Jędrzejak zaprasza w piątek, 20 listopada do Wieży Ciśnień. Gości odwiedzających jego wystawę będzie witał od godziny 17.00 do 20.00.

 

Zobacz też:

http://www.calisia.pl/articles/wiktora-jedrzejaka-malowanie-na-deskach

 

..............................

 

 

 

Nieodwracalne to portrety byłych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych. To także zapis spotkań twarzą w twarz z ich przeżyciami, przemyśleniami i uczuciami. Na wystawę składają się fotografie, tekst i ilustracje dźwiękowe.

Od 2009 roku Agnieszka i Maciek Nabrdalikowie odwiedzili kilkudziesięciu więźniów na całym świecie – osoby różnych narodowości i wyznań, niekiedy o skra-nie odmiennych poglądach. W poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 000 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań. We wrześniu 2013 roku wydali wyjątkowy album fotograficzny, który stał się podsumowaniem tych spotkań.

Bohaterowie serii portretów Nieodwracalne powtarzają, że można było zapomnieć swoje nazwisko, ale nie numer, który dawał nową, odartą z duchowości tożsamość „podczłowieka”. Styl portretowania byłych więźniów jest zaprzeczeniem bezosobowych nazistowskich statystyk. Uderzająca bezimienność ofiar, liczby przewijające się w historycznych raportach i ciąge spory o to, ilu naprawdę zginęło, odebrały więźniom indywidualność. Ten cykl ma przywracać twarze i pokazywać choćby skrawek tego, co udało się ocalić mimo wszechobecnego obozowego okrucieństwa i upodlenia.

Zdjęcia powstawały w domach bohaterów, w intymnych warunkach podczas rozmów, gdy fotografowani pod wpływem silnych emocji wywołanych przez wspomnienia zatapiali się w rzeczywistości obozowej. Patrząc na nich można odnieść wrażenie, że znowu
tam są.

Dla autorów cenniejsze od obozowych opowieści są przemyślenia, odczucia, współczesne rozumienie tego, co się wydarzyło. Jak podkreślają bohaterowie projektu – więźniem zostaje się do końca życia. Nie chodzi jedynie o syndromy obozowe, koszmary, tatuaże, obsesyjny lęk przed głodem, czasem niegasnącą nienawiść, choć nie sposób od nich uciec. Mądrość i postawy, które autorzy mieli okazję poznać, są specyficzne, bo dotyczą naszej ogólnoludzkiej kondycji, dotykają czegoś rdzennego, co jest w każ-dym z nas, ale uśpione spokojnym, wygodnym życiem wcale nie musi się odezwać.

Celem tego projektu jest dzielenie się tą nienachalną, wyciszoną mądrością.

 

Wernisaż wystawy: 23 października 2015 r., godz. 18 00.

 

..............................

 

 

To wystawa aktywnej, również w naszym mieście łódzkiej scenografki Elżbiety Dietrych, prezentująca jej blisko czterdziestoletni dorobek artystyczny. Na wystawę złożyły się projekty scenografii, kostiumów, lalek oraz fotografie prezentujące zrealizowane przez nią spektakle teatralne, ze szczególnym uwzględnieniem tych powstałych na zamówienie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

 

..............................

 

 

 

Proces artystyczno-dydaktyczny, podczas którego adepci sztuk plastycznych, podejmują twórcze wyzwania sprawia, że indywidualnie rozpatrywany i realizowany w pracowni program, staje się udziałem wspólnie doświadczanej przygody. Możliwość obserwacji, krystalizowania się idei, postaw twórczych i w rezultacie dokonań warsztatowych studentów zazwyczaj sprawia nauczycielowi akademickiemu ogromną przyjemność. Tym większą, kiedy dotyczy studentów, którzy wybrali Pracownię Grafiki Warsztatowej jako pracownię dyplomową, tym samym wychodząc naprzeciw potrzebie kreacji z wykorzystaniem medium, przypisanego tej dyscyplinie sztuki. Sztuka graficzna – poprzez oryginalnie powielany obraz, każdorazowo daje sposobność przedstawienia zawartej w nim informacji w sposób indywidualny, choćby w niuansach, zawsze odmienny od pozostałych druków. Fakt ten w wizualnym dyskursie z publicznością daje jej możliwość równoległego zaistnienia w wielu przestrzeniach. Jednym z takich miejsc jest również ludzka pamięć. W mojej jest zarezerwowane miejsce na kolekcję grafik i osobowości z rocznika 2015.

Fragment tekstu pochodzącego z towarzyszącego wystawie katalogu autorstwa kierownika Pracowni Grafiki dr hab. Macieja Guźniczaka.

 

Wernisaż wystawy: 17 lipca 2015 r., godz. 18.

 

..............................

 

 

 

Prezentowane na wystawie fotografie to druga już z kolei odsłona kolekcji negatywów pochodzących ze zbioru Aleksego Żaryna, które udostępniła nam jego żona Elżbieta. Tym razem postanowiliśmy skupić się na trzech sąsiadujących ze sobą placach: Świętego Józefa, Jana Pawła II i Jana Kilińskiego, które po mimo historycznego i urbanistycznego kontekstu w jakich powstawały, stanowią dziś przestrzeń wspólną. Stąd tytułowe “Trzy części całości”. Fotografie te powstały w latach 1956-58, a ich charakter: ekspozycja, sposób kadrowania oraz naniesione sygnatury pozwalają sądzić, że wykonano je z myślą o dalszym wykorzystaniu, najprawdopodobniej do celów dokumentacyjnych, bądź planistycznych. Być może była to jedna z pierwszych przymiarek do opracowania nowej urbanistycznej koncepcji rozwoju naszego miasta, do realizacji której przystąpiono już na początku lat sześćdziesiątych.

Wystawę ogladćc można od 12 maja 2015 r. w godzinach 9-18, w soboty 10-14.

 

..............................

 

NEWSLETTER


Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.
Będziemy Państwa maksymalnie dwa razy w tygodniu informować o ciekawych wydarzeniach lub nowościach w sklepie

 

bottom transparent logo strona

Kontakt

Ośrodek Kultury Plastycznej
WIEŻA CIŚNIEŃ
IM. B. JARECKIEGO

ul. Górnośląska 66a  
62-800 Kalisz
tel. 62 766 43 40
galeria@wiezacisnien.kalisz.pl
sklep@wiezacisnien.kalisz.pl

 

 

 

Go to top