Archiwum roku 2013

Ośrodek Kultury Plastycznej “Wieża Ciśnień” zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym W OBIEKTYWIE 2013.

Zasady uczestnictwa:

1. Konkurs ma charakter otwarty. Fotografie mogą nadsyłać autorzy lub instytucje występujące w ich imieniu. Do konkursu zapraszamy twórców powyżej 16 roku życia.
2. Nadesłane prace mogą dokumentować lub mogą być kreacją artystyczną wydarzeń kulturalnych, politycznych, sportowych, życia codziennego, mogą portretować ludzi, utrwalać przyrodę i architekturę w roku 2013.
3. Minimalny format fotografii 21×30, maksymalny 100×70.
4. Prace (do pięciu sztuk) oznaczone godłem ewentualnie tytułem, prosimy nadsyłać bez oprawy.
5. Do prac należy dołączyć zaklejoną kopertę z godłem zawierającą kartę zgłoszenia.
6. Prace muszą dotrzeć do Ośrodka do 25 lutego 2014 roku. Data stempla pocztowego nie ma znaczenia.
7. Udział w konkursie jest bezpłatny.
8. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za zniszczenia lub zaginięcie prac przesyłanych drogą pocztową.
9. Prace nie spełniające zasad uczestnictwa nie będą brane pod uwagę.
10. Organizatorzy mogą wykorzystać zdjęcia do popularyzacji konkursu i wystawy w mediach.
11. Wyboru fotografii na wystawę dokonuje organizator konkursu. Powołane przez Ośrodek Jury dokonuje oceny prac, przyznając nagrody i wyróżnienia
12. Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie przechodzą na własność organizatora. Pozostałe, na życzenie autorów zostaną odesłane za zaliczeniem pocztowym ( w kraju ).
13. Odczytanie werdyktu i rozdanie nagród odbędzie się na wernisażu wystawy pokonkursowej w marcu 2014 roku, o czym zawiadomimy wszystkich uczestników konkursu drogą mailową. Prosimy o podanie aktualnego adresu e-mail na karcie zgłoszeniowej.

Prace prosimy przesyłać na adres:
Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień
ul. Górnośląska 66a
62-800 Kalisz
tel +48 62 766-43-40
www.wiezacisnien.kalisz.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karta zgłoszenia: http://zuzu102.w.interii.pl/kartazgloszenia.jpg

 

..............................

 

 

 

Na wystawie zaprezentowane będą wybrane rysunki Stefana Żechowskiego i Tadeusza Kulisiewicza oraz plakaty propagandowe z początku lat 50. XX wieku. Wszystkie prace powstały w okresie dominacji w sztuce polskiej tzw. „metody realizmu socjalistycznego” i pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Na szczególne wyróżnienie i uwagę zasługują „nastrojowe” rysunki Stefana Żechowskiego z 1953 roku. Ten nieco zapomniany rysownik i ilustrator, znany głównie z erotyzujących rysunków oraz ilustracji do powieści Emila Zegadłowicza „Zmory” i „Motory”, objawia się nam tutaj wyjątkowo, jako agitator nowej, powojennej komunistycznej rzeczywistości. Pokazane na wystawie prace pochodzą z cyklu poświęconego „przemianom gospodarczym na polskiej wsi po 1945 roku”.
Drugim prezentowanym artystą jest Tadeusz Kulisiewicz i jego rysunki z cyklu „Żołnierze Rewolucji i Pokoju” powstałego w 1951 roku. Przedstawione w nim postacie i wydarzenia odnoszą się do epizodów z czasów wojny domowej w Hiszpanii (1936–1939) oraz konfliktu, który rozgorzał na Półwyspie Koreańskim w latach 1950–1953. Sucha i niemalże ascetyczna formuła rysunków Kulisiewicza, z mistrzowskim oddaniem klimatu i okoliczności wydarzeń, mając swój wymiar artystyczny, posiada także wielki ładunek propagandowy.
Podsycanie atmosfery napięcia, widma nowej wojny światowej, ciągłego zagrożenia ze strony państw zachodnich i USA znalazły swoje odzwierciedlenie szczególnie w plakacie i satyrze socrealistycznej. Nieograniczony dostęp do szerokich mas społecznych sprawił, że stały się one, podobnie jak radio, propagandowym orężem w walce politycznej prowadzonej przez komunistów.

Wernisaż wystawy: 15 listopada br. o godz. 18.00

 

..............................

 

NEWSLETTER


Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.
Będziemy Państwa maksymalnie dwa razy w tygodniu informować o ciekawych wydarzeniach lub nowościach w sklepie

Menu

Kontakt

OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego
ul. Górnośląska 66A
62-800 Kalisz

tel. 62 766 43 40
tel. kom. 516 42 49 42

www.wiezacisnien.kalisz.pl

Akcelerator Kultury
ul. Nowy Świat 2A
62-800 Kalisz

tel. 62 751 90 99


www.akceleratorkultury.pl

Go to top