Archiwum roku 2011

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa obronił w roku 1974 w pracowni  prof.Adama Marczyńskiego. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelowym i pastelowym oraz rysunkiem.

Wernisaz wystawy: 16 grudnia 2011 r. god. 18.00

Zobacz też:  http://www.rc.fm/kulturalne/ptaki-i-chmury.html

 

Z cyklu: "Chmury nad zatoką", pastel

 

..............................

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana w 1976r. Uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Prace z zakresu malarstwa realizuje w technice farb olejnych i pasteli. Tematyka obrazów inspirowana pejzażem , a w szczególności parków i ogrodów, rośliny czyniąc ważnym i samodzielnym tematem artystycznego wyrazu. Zmiany zachodzące w przyrodzie, obrazy świata, który przemija. Związki  pomiędzy przyrodą a elementami architektury.

Wernisaz wystawy: 16 grudnia 2011 r. godz. 18.00

Zobacz też:  http://www.rc.fm/kulturalne/ptaki-i-chmury.html

 

"Ptasiory", pastel, 2011 r.

 

..............................

 

Wernisaż wystawy: 25 listopada 2011 r., godz. 18

 

 

Ryszard Bieniecki

W dorobku kilka książek jako autor i redaktor, kilka wystaw jako kurator i autor, także zbiorowych: także trochę inicjatyw. Uważa fotografię za dziedzinę sztuki wciąż w Polsce mało docenianą i niewidoczną, na czym szczerze boleje. Ogólnie stara się.

 

 

 

 

Artur Bonusiak

Historyk, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Pierwsza wystawa fotograficzna w 1982 r. w Galerii Wieża Ciśnień wraz z Krzysztofem Sibrechtem. Podczas studiów szereg indywidualnych wystaw. Miedzy innymi Pejzaże tatrzańskie, Portrety. Współzałożyciel Akademickiej Agencji Fotograficznej w Rzeszowie.. Od 1979 roku dokumentalista festiwali jazzowych w Kaliszu. Wystawy : Teatr Tańca Współczesnego (1999), Jazz (1999), Twarze jazzu (2004), Kalisz, Kalisz, Kalisz (2011) Szereg wystaw zbiorowych poświęconych Kaliszowi.Uprawia fotografie reportażowa, czasami zajmują go pejzaże i eksperymenty z ruchem.

 

 

 

 

Mariusz Hertmann

Po ojcu w spadku odziedziczył fotografowanie jako to, co lubi robić najbardziej. Pierwszy film (Foton 18) samodzielnie wywołał gdzieś około roku 1968. Dzisiaj nie pracuje w ciemni przy powiększalniku, lecz w jaśni przy komputerze. Zawsze lubił robić duże zdjęcia, a małe powiększać ile wlezie. Fotografował do różnych wydawnictw, gazet i albumów. Woli fotografię pokazującą świat, choć w małym kawałku, niż mazaje i bezkształty.

 

 

 

 

Józef Wojciech Krenz

Dziennikarz, filmowiec, fotoreporter.  Urodził się 4 lipca 1946 roku w Poznaniu. Fotografią i filmem zajmuje się od 1966 roku. Prowadził klub fotografii artystycznej przy klubie studenckim „OD NOWA” w Poznaniu. Był aktorem teatru studenckiego „Scena A” przy klubie ZSP „POD MASKAMI”. W latach 1868-70 kierował studenckim klubem UAM „CICIBÓR” w Poznaniu. Od 1770 do 1973 realizował film naukowo-dydaktyczny dla Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. W latach 1975-78 był prezesem Kaliskiego Towarzystwa Fotograficznego i dyrektorem GOK w Zbiersku. Od 1990 roku prowadzi własną Agencję Reporterską i Wydawnictwo Autorskie „TWARZE I SŁOWA”, realizując się w tworzeniu portretów reporterskich. Od 2009 prowadzi pracownię i galerię w Grabowie nad Prosną w starym kościele poewangielickim.

 

 

 

 

Zygmunt Kroczyński

Nestor kaliskich fotoreporterów. Urodził się w 1946 roku w Nowych Skalmierzycach. Fotografii uczył się od najmłodszych lat pod okiem ojca, wielkiego pasjonata tej sztuki.Dorobek twórczy Zygmunta Kroczyńskiego to przede wszystkim fotografia reporterska, dokumentująca realia regionu kaliskiego, którą autor- jak twierdzi poznański krytyk, Zdzisław Beryt- „starał się spłacić dług wdzięczności swojej małej ojczyźnie”. Swymi zdjęciami inicjować też kampanie prasowe np. na rzecz ochrony zabytków czy popularyzacji „szlaku bursztynowego”. Ze swojskiej prowincji uciekał jednak czasem w wielki świat, odwiedzając kraje o bogatych korzeniach kulturowych- m.in. Francję, Włochy, Hiszpanię, Egipt i sławne miasta Azji Środkowej, jak Samarkanda, Buchara czy Taszkient – i chyba jako pierwszy prezentował mieszkańcom Ziemi Kaliskiej swoje fotograficzne impresje z tych podróży. Z prawdziwą pasja fotografował piękne kobiety, obserwując kolejne konkursy „Miss Polonia, czy „Miss Word”. W Kaliszu był pionierem w dziedzinie kobiecych aktów. Efekty swoich pasji pokazywał zarówno na łamach lokalnej prasy jak i autorskich wystawach, których doliczył się już ponad 70. Często były one budowane na zasadzie ostrych zdarzeń i kontrastów. Piękne dziewczyny pozowały mu do zdjęć na tle zabytkowych ruin, a fotki egipskich piramid czy sławnych zamków nad Loarą sąsiadowały na ekspozycjach ze znacznie skromniejszymi ale przecież też urokliwymi zabytkami Kalisza i Nowych Skalmierzyc.

 

 

 

 

Stanisław Kulawiak

Urodził w 1954 roku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrycznym AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, początkowo prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu wystaw i publikacji, współpracuje z Oficyną Wydawniczą KULAWIAK.

"Stanisław Kulawiak jest fotografikiem klasycznym, rzec by się chciało zgoła nawet: artystą starej daty, zdystansowanym – czy może nawet użyć by można bardziej dosadnego wyrażenia – gardzącym wręcz ostentacyjnie eksperymentami formalnymi, którym dziś oddają się intensywnie, acz z rozmaitym skutkiem liczni fotograficy z najbliższego mu pokoleniowo, a bodaj i towarzysko kręgu. Zaryzykowałbym twierdzenie, że należał zawsze do tych nielicznych, którzy bardziej wierzą w potęgę samej rzeczywistości niż interpretującej tę rzeczywistość kamery."

Marian Pilot (tekst z katalogu do wystawy „kody asymetryczne”)

"Kiedykolwiek na moich fotografiach pojawiał się człowiek, zawsze był tam intruzem. Zbyt długo szukałem odpowiedzi na pytanie – dlaczego, najwyższy czas przekonać się o tym osobiście."

Stanisław Kulawiak

 

 

 

 

Katarzyna Madziała

Ukończyła Administrację w Poznaniu oraz Fotografię w łódzkiej ‘Filmówce’. Dyplom pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Prażmowskiego (2008). Zajmuje się fotografią kreacyjną, portretową, mody i fotografią reklamową. Mieszka i tworzy w Kaliszu. Ważniejsze wystawy i konkursy:

- 2006,2007,2008 – Wyróżnienia Honorowe w Konkursie International Photography Awards w Nowym Jorku

- 2009 - wyróżnienie honorowe w kategorii ‘ Kalendarz‘ w konkursie PRIX3 - Prix de la

Photographie Paris

- 2007, 2008 – III Nagroda w Konkursie „ Taniec – energia ciała i wyobraźni” w Lublinie

- 2006 - Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wlkp. - wystawa indywidualna w ramach cyklu

wystaw pt. ‘TERAZ MOI’

- 2006 - „Barwy emocji” - wystawa indywidualna, Studio 102, Łódź

- 2007 - „Galeria Pilsner Urquell” – cykl wystaw zbiorowych

- 2007 - „Sekrety” - wystawa indywidualna, Galeria MM w Poznaniu

- 2007 - „Sekrety” – wystawa indywidualna, Galeria „Po godzinach” – Rybnik

- 2009 - „Portrety” – wystawa indywidualna, Galeria Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

 

 

 

 

Monika Marek

Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizacja Działania multimedialne. Fotografia jest obok malarstwa interesującą formą wyrażania ekspresji przez autorkę. Chętnie fotografuje ciało poddając je różnorodnym próbom. Cykl prac „Antyczne rozruchy” można było obejrzeć w Galerii Dom Muz w Toruniu. W pracach, gdzie autorka fotografuje samą siebie jesteśmy widzami „ pędu ciała”, którego bezpośrednim świadkiem jest jedynie obiektyw aparatu fotograficznego. Jej fotografie zostały wyróżnione w X edycji konkursu fotograficznego Wieży Ciśnień w Kaliszu „ W obiektywie 2004”, oraz nagrodzone w XI i XIV edycji. Prezentowane dziś prace są zupełnie nowym spojrzeniem na fotografię bowiem świadomie ingerują w złożony proces jej tworzenia poddając negatyw wszelakim obróbkom ( drapanie, malowanie tuszem itp.). Takie działanie wnosi kompletnie nową wartość estetyczną, której nie można nadać nawet w obróbce komputerowej. Inny staje się też proces twórczy w momencie planowania kadru i kolorystyce.

 

 

 

 

Michał Przybył

Urodzony w 1975 roku w Kaliszu. Studia na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu w latach 1997 – 2002. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Niekrasza. Fotografuję amatorsko od ponad dziesięciu lat, utrwalając rzeczywistość na filmach odwracalnych i negatywach. Wrażliwość na kolor, formę, fakturę w naturalny sposób przenosi mnie w przestrzeń miejską. Tam, w całej złożoności tych środków staram się szukać porządku, harmonii, wzajemnych relacji...a niekiedy przeciwieństw i kontrastów. Zwracam uwagę na rzeczy, które w zderzeniu z innymi przedmiotami mogą nabrać na płaszczyźnie całkiem innych znaczeń, stworzyć nową jakość; tutaj bardzo dobrze sprawdza się Holga, po którą często sięgam. Chętnie także fotografuję rodzimy krajobraz.

 

 

 

 

Małgorzata Rębarz

„ Niełatwo uruchomić własne fantazje w świecie, opanowanym przez obrazy, w którym osobiste wyobrażenia kształtowane są nieświadomie przez stereotypy pozbawione ducha, często pozorne prawdy rozpościerające się martwo na papierze, ekranie lub monitorze. Kto ogląda zatrzymaną w fotografii przeszłość zdołałby wyobrazić sobie ją inaczej niż tak, jak została utrwalona na obrazie? Własna fantazja zostaje unieruchomiona, jest martwa. W takich warunkach przemijalność staje się rodzajem upiora, w którym postrzega się już tylko destrukcję rozumianą jako niemożność posiadania lub utratę czegoś, co się miało. Ale przemijalność może oznaczać też stworzenie miejsca dla przyszłości, zmianę, nadzieję, zaufanie. Tylko dzięki umiejętności nieprzedmiotowego posiadania przeszłości mogę odczuwać przemijanie i być wolną dla przyszłości. Dlatego też usiłuję jak najmniej fotografować. Jeżeli mimo wszystko to robię, staram się jak najszybciej zmieniać ponownie tę fotograficzną, pozorną przeszłość w wyobrażenie. Zamazać ją, bo tylko w taki sposób przeszłość ta może nie mieć końca, może żyć dalej i ciągle się zmieniać.”

Stan, który opisuje Kaspar Thomas Linder (kwartalnik „Fotografia” 4/83) oddaje sedno procesu mojego dzisiejszego tworzenia, dlatego posłużyłam się jego słowami.

 

 

 

 

Marek Stachowiak

Urodził się 15.05.1952 r. we Wrocławiu. Fotografia, dokładnie mówiąc, towarzyszy mu od 15 roku życia. I nagrodę otrzymał już w wieku 16 lat, zajmując I miejsce w cyklicznym konkursie fotograficznym „Wrocław - moje miasto”. Uprawiał głównie fotografię czarno-białą. Laureat wielu konkursów krajowych. Publikował swoje prace w prasie lokalnej i krajowej. Członek K.F. „Amator”. Obecnie należy do JOF - Kalisz. Jego fotografia to „błysk” chwili, zapis i zdolność zatrzymania w kadrze tego co go ujmuje oraz jest warte dostrzeżenia. Stara się mieć otwarte oko, tworząc specyficzny nastrój, mimo postrzeganej realności. Otaczający go świat jest pretekstem do tworzenia swoistych kodów, formą wyrażenia swojej ekspresji i poszukiwań.

 

 

 

 

Arkadiusz Szymański

Fotografuje od 1966 roku. W latach 1980-200 prowadził autorska Pracownię Fotografii normalnej. Jest autorem tysięcy zdjęć. Jego archiwum to bogate źródło wiedzy o ludziach, wydarzeniach i miejscach. Od zawsze towarzyszył wielu imprezom kulturalnym. Wiele lat był związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a obecnie z Filharmonią Kaliską.

 

 

 

 

Władysław Wałaszyński

Przygodę z fotografią zacząłem…jeszcze w ubiegłym wieku. Preferuję fotografię czarno-białą, bo:

- kolor osłabia – mówił Picasso

- cały świat jest kolorowy i mamy to na co dzień

- fotografia czarno-biała wyzwala wyobraźnię, przez co więcej można dostrzec.

Zdjęcia wykonuję w sposób tradycyjny, przy użyciu „zwykłych” aparatów (pentax, pentagon six). Jak na razie bronię się skutecznie przed „cyfrowym światem”. W życiu staram się unikać chamstwa i ludzi pozbawionych poczucia humoru.

PS: Zresztą… niech mówią zdjęcia.

 

 

..............................

Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień

zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym

W OBIEKTYWIE ‘11

 

Zasady uczestnictwa:

 

1.Konkurs ma charakter otwarty. Fotografie mogą

nadsyłać autorzy lub instytucje występujące w ich

imieniu. Do konkursu zapraszamy twórców

powyżej 16 roku życia.

 

2.Nadesłane prace mogą dokumentować lub mogą

być kreacją artystyczną wydarzeń kulturalnych,

politycznych, sportowych, życia codziennego,

mogą portretować ludzi, utrwalać przyrodę

i architekturę w roku 2011.

 

3. Minimalny format fotografii 21x30, maksymalny

100x70.

 

4.Prace (do pięciu sztuk)

oznaczone godłem ewentualnie tytułem,

prosimy nadsyłać bez oprawy.

 

5. Do prac należy dołączyć zaklejoną kopertę

z godłem zawierającą kartę zgłoszenia.

 

6.Prace muszą dotrzeć do Ośrodka do 26 lutego

2012 roku. Data stempla pocztowego nie

ma znaczenia.

 

7.Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

8.Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za

zniszczenia lub zaginięcie prac przesyłanych

drogą pocztową.

 

9. Prace nie spełniające zasad uczestnictwa

nie będą brane pod uwagę.

 

10. Organizatorzy mogą wykorzystać zdjęcia do

popularyzacji konkursu i wystawy w mediach.

 

11. Wyboru fotografii na wystawę dokonuje

Organizator konkursu. Powołane przez Ośrodek

Jury dokonuje oceny prac, przyznając nagrody

i wyróżnienia

 

12. Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie

przechodzą na własność organizatora. Pozostałe,

na życzenie autorów zostaną odesłane

za zaliczeniem pocztowym ( w kraju ).

 

13.Odczytanie werdyktu i rozdanie nagród odbędzie

się na wernisażu wystawy pokonkursowej

w marcu 2012 roku, o czym zawiadomimy

wszystkich uczestników konkursu drogą mailową.

Prosimy o podanie aktualnego adresu e-mail

na karcie zgłoszeniowej.

 

 

Prace prosimy przesyłać na adres:

Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień

ul. Górnośląska 66a

62-800 Kalisz

tel +48 62 766-43-40

www.wiezacisnien.kalisz.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

karta zgłoszenia:

http://zuzu102.w.interia.pl/kartazgloszenia.jpg

 

.............................. 

(…) Aby przywołać z zaświatów Bogdana, najpierw trzeba odtworzyć tamten szary i smutny pejzaż Kalisza z czasów średniej epoki PRL-u. Pustawe ulice, witryny i półki sklepowe, jeden czy dwa neony i mizerne latarnie, nieliczne samochody (głównie marki ,,Syrena”). A pod sklepami długie kolejki ludzi, cierpliwie wyczekujących, nie wiadomo na co... Tak rozwiewały się w nicość gierkowe pobożne życzenia ,,aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatnio”. Już nie dało się ukryć zapaści ekonomicznej, która szerzyła się jak epidemia. A atmosfera rozczarowania, marazmu i beznadziei chyba najmocniej ciążyła właśnie na prowincji. Na tym tle Bogdan Jarecki jawił się jak przybysz z innego świata. Egzotyczny, piękny, kolorowy ptak, który przypadkiem zbłądził nad Prosnę i niespodziewanie tutaj osiadł, aby choć odrobinę ubarwić nam życie. Upozowany na wzór młodopolskich artystów, nosił długie włosy i fantazyjny beret, który latem zamieniał na słomkowy kapelusz; w zębach miał zawsze nieodłączną fajkę. W przeciwieństwie jednak do XIX-wiecznych dekadentów nigdy nie wpadał w depresję, nostalgię czy melancholię. Zawsze pełen energii, radości życia i żywiołowego humoru, gdziekolwiek się pojawił, zwracał na siebie uwagę. Obdarzony mocnym głosem, rzucał od niechcenia jakiś dowcip albo wygłaszał donośnym szeptem jakąś zabawną herezję - i natychmiast zarażał całe towarzystwo swym tubalnym śmiechem. Czasem lubił z kogoś zażartować, ale nigdy nie było w tym cienia złośliwości. Wpadał np. do zatłoczonego sklepu i krzyczał: - Baby, wy tu stoicie, a w delikatesach rzucili pomarańcze! W sekundę sklep pustoszał, Bodzio spokojnie robił zakupy i znikał. A potem wracały kobiety z kolejki i śmiały się, że ,,ten artysta” znów je wyprowadził w pole. Na Bogdana nie sposób było się pogniewać. On po prostu dał się lubić. Kochał ludzi i ludzie jego kochali.(…)

 

„Kolorowy ptak z ulicy Cmentarnej”- fragment tekstu Bożeny Szal-Truszkowskiej z towarzyszącego wystawie katalogu.

 

 

Bogdan Jarecki urodził się w 1949 roku w Kaliszu. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Ostrowie Wlkp. W rodzinnym mieście uczęszczał do pracowni profesora Andrzeja Niekrasza, rozwijał talent  u Andrzeja Ostapa w Bukareszcie. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, pozostawiając niektóre z nich w darze lokalnym społecznościom. Był inspiratorem powstania w 1980 roku Grupy Twórców Towarzystwa Miłośników Kalisza, dla której miejscem spotkań i prezentacji stał się powołany w 1986 roku Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień". Kilka lat temu odkrył dla plastyków Brzeziny, gdzie zorganizował Dom Pracy Twórczej i powołał do życia Brzezińską Fundację Kultury i Rekreacji.

 

Otwarcie wystawy: 21 października 2011 r., godz. 12.00

Zobacz też:

http://www.rc.fm/kulturalne/wystawa-rzezb-jareckiego.html

 

 

.....................................

 

NEWSLETTER


Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.
Będziemy Państwa maksymalnie dwa razy w tygodniu informować o ciekawych wydarzeniach lub nowościach w sklepie

 

bottom transparent logo strona

Kontakt

Ośrodek Kultury Plastycznej
WIEŻA CIŚNIEŃ
IM. B. JARECKIEGO

ul. Górnośląska 66a  
62-800 Kalisz
tel. 62 766 43 40
galeria@wiezacisnien.kalisz.pl
sklep@wiezacisnien.kalisz.pl

 

 

 

Go to top