Aktualności

Najnowsze informacje

Projekt muralu z okazji obchodów Roku Rodziny Fibigerów

Grafika Mural Fibiger

 

W maju ogłosiliśmy konkurs na projekt i wykonanie muralu z okazji obchodów Roku Rodziny Fibigerów. Miejsce na mural zostało wybrane nieprzypadkowo. Budynek, na ścianie którego ma powstać malowidło jest tuż obok skweru Gustawa Arnolda Fibigera. Nie jest łatwo stworzyć takie malowidło w takim miejscu, tym bardziej, że tworząc projekt trzeba było wkomponować rosnące wokół skweru drzewa. Nie każdy się odważy spróbować swoich sił w wykonaniu tego projektu, dlatego bardzo dziękujemy tym osobom/zespołom, które się na to zdecydowały. 

Jury w składzie: Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka - przewodnicząca, członek Rodziny Fibigerów Judyta Fibiger, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, Artystka mgr Izabella Symanowicz, Dyrektor OKP Wieża Ciśnień im. B.Jareckiego w Kaliszu Piotr Bigora, podczas obrad, które odbyły się w systemie on-line w dniach od 16 czerwca 2021 r do 25 czerwca 2021 r wyłoniło zwycięzcę Marcina Czaję. 

 

Projekt Czaja

 

Projekt Czaja wizual

 

Uzasadnienie: Nawiązuje do tradycji i historii fabryki oraz Rodziny Fibigerów, a także muzyki jako środka wyrazu artystycznego, mającego ogromny wpływ na inne dziedziny sztuki. Posiada wysokie walory artystyczne. W ciekawy, geometryczny i  syntetyczny sposób emanuje radosną energią jaką niesie muzyka. Projekt jest uniwersalny i bardzo dobrze wpisze się w przestrzeń zaproponowaną w regulaminie konkursu. Jury doceniło także świadomość artystyczną twórcy.

 

Realizacja muralu nastąpi od 01 lipca 2021r. do 31 sierpnia 2021r.

Odsłonięcie Muralu 3 września 2021r.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy uczestnikom!