ryszard kaja 2019Galeria Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu zaprasza na wystawę "Ryszard Kaja i jego gwarna tawerna teatralna z plakatami po polsku na ciepło"

Wystawa to specyficzna z wiadomych powodów. Ten znakomity Artysta niestety nigdy więcej już nic nie stworzy, nie namaluje, nie napisze. Odszedł od nas o wiele za wcześnie. Na szczęście zostawił całe mnóstwo przepięknych prac, których w naszej Galerii odbiorcy sztuki znajdą zaledwie mały fragment. Dla jednych jest to okazja do wspomnień, dla innych zaś początek przyjaźni z tym wspaniałym twórcą. Wraz z Artystą oddajemy do dyspozycji Państwa wrażliwości: „Hrabalki”, znakomite plakaty, „Owady Capitolu”, szkice kostiumów teatralnych, rysunki i najbardziej osobiste „Dzienniki” – niektóre karty nie były nigdy wcześniej i nigdzie pokazywane. A, jeszcze przepiękne „Owady” Pani Doroty Błażejowskiej, młodej, niezwykle utalentowanej plastyczki. To na wyraźne życzenie Ryszarda Kai i ku naszej ogromnej radości. Jest to pierwsza wystawa po przedwczesnej śmierci artysty.

Wernisaż odbył  się 31 maja br. o godz. 18:00.
Ekspozycja czynna 31 maja - 28 czerwca 2019 r.

Ryszard Kaja - światowej sławy malarz, grafik, plakacista, scenograf i kostiumolog. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP). Twórca ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych w kraju oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Tworzył głównie na papierze; rysunki oraz malarstwo barwnymi tuszami, akwarelą i gwaszem, często wykorzystywał delikatne chińskie bibułki przywożone z licznych podróży.
Główną inspiracją dla całej jego twórczości było specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. Ryszard Kaja projektował ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi i przede wszystkim plakaty. Plakat do wystawy w Pigasusie (luty 2010) znalazł się wśród 100 najlepszych plakatów Niemiec, Austrii i Szwajcarii roku 2010.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy ogromnie pomogli nam w organizacji tej wystawy.

 

 

 

Patroni medialni: TVP3 Poznań, Radio Poznań
Partnerzy: Energo Optymal, Kawiarnia-Restauracja AnaBell

 

TVP3 PoznańRadio Poznan POZIOM CMYKwhite logologo anabell