Archiwum

Archiwum wystaw, wydarzeń, koncertów...

Socrealizm -rysunek, malarstwo, plakat ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

 

 

Na wystawie zaprezentowane będą wybrane rysunki Stefana Żechowskiego i Tadeusza Kulisiewicza oraz plakaty propagandowe z początku lat 50. XX wieku. Wszystkie prace powstały w okresie dominacji w sztuce polskiej tzw. ?metody realizmu socjalistycznego? i pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Na szczególne wyróżnienie i uwagę zasługują ?nastrojowe? rysunki Stefana Żechowskiego z 1953 roku. Ten nieco zapomniany rysownik i ilustrator, znany głównie z erotyzujących rysunków oraz ilustracji do powieści Emila Zegadłowicza ?Zmory? i ?Motory?, objawia się nam tutaj wyjątkowo, jako agitator nowej, powojennej komunistycznej rzeczywistości. Pokazane na wystawie prace pochodzą z cyklu poświęconego ?przemianom gospodarczym na polskiej wsi po 1945 roku?.
Drugim prezentowanym artystą jest Tadeusz Kulisiewicz i jego rysunki z cyklu ?Żołnierze Rewolucji i Pokoju? powstałego w 1951 roku. Przedstawione w nim postacie i wydarzenia odnoszą się do epizodów z czasów wojny domowej w Hiszpanii (1936?1939) oraz konfliktu, który rozgorzał na Półwyspie Koreańskim w latach 1950?1953. Sucha i niemalże ascetyczna formuła rysunków Kulisiewicza, z mistrzowskim oddaniem klimatu i okoliczności wydarzeń, mając swój wymiar artystyczny, posiada także wielki ładunek propagandowy.
Podsycanie atmosfery napięcia, widma nowej wojny światowej, ciągłego zagrożenia ze strony państw zachodnich i USA znalazły swoje odzwierciedlenie szczególnie w plakacie i satyrze socrealistycznej. Nieograniczony dostęp do szerokich mas społecznych sprawił, że stały się one, podobnie jak radio, propagandowym orężem w walce politycznej prowadzonej przez komunistów.

Wernisaż wystawy: 15 listopada br. o godz. 18.00

 

..............................