Aktualności

Najnowsze informacje

Wernisaż Tomasza Wrześniewskiego "UAdnie?" Galeria '83

baner 116 92

Z wielką przyjemnością zapraszamy na wernisaż fotografii Tomasza Wrześniewskiego w Galerii '83, który odbędzie się 2.09.2022 r. o godz. 18:30.

Autor o sobie:
Z wykształcenia jestem informatykiem, pracuję w zawodzie. Jeśli chodzi o fotografię, jestem samoukiem. Pierwsze zdjęcia zrobiłem Zenitem ojca jeszcze w podstawówce, w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Sam swój pierwszy aparat kupiłem w 2006 roku. Fotografować bardziej świadomie, rozwijać warsztat i szukać wiedzy o fotografii zacząłem w 2014 r.
W swoim fotografowaniu skupiam się na portrecie. Oprócz tego fotografuję eventy, zdarzają się zdjęcia produktowe. Nie brałem wcześniej udziału w żadnej wystawie.

Pomysł na te zdjęcia zrodził się przypadkiem. Kiedy, przy okazji innego projektu, fotografowałem jedną z bohaterek tej wystawy, zwróciłem uwagę, że na jednym zdjęciu wygląda pięknie, ale ma smutny wyraz twarzy. Chwilę wcześniej rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie. Zapytałem ją, czy zna inne kobiety z Ukrainy, które – tak jak ona – przyjechały do Polski, żeby uciec od wojny. Potwierdziła. To właśnie ona dobrała pozostałe bohaterki „UAdnie?”. Nie znałem ich wcześniej. Powiedzieć, że dobór był losowy, to pewnie za dużo, ale nie miałem wpływu na to, kto pojawi się na sesjach. Zrobiłem im zdjęcia. Miałem zamiar zestawić ze sobą piękne fotografie tych kobiet z ich historiami, trudnymi i kontrastującymi z wizerunkami z portretów. Podczas realizacji sesji, a także podczas wywiadów z modelkami, które przeprowadziła Izabela Fietkiewicz-Paszek, dla mnie osobiście stało się coś niezwykłego. Mogłem usłyszeć historię fragmentu życia każdej z kobiet. Dopiero wtedy dotarło do mnie, jak wojna zmieniła ich życia, jak nagle z porządku codzienności wyłonił się chaos. Żaden przekaz medialny nie wpłynął na mnie w taki sposób, jak historie poznanych kobiet. Siedzenie przed ekranem i czytanie relacji to nie to samo, co spotkanie z człowiekiem.
Teksty na podstawie wywiadów z bohaterkami: Izabela Fietkiewicz-Paszek
Wstęp: Patrycja Jarosz